Home > Mazurskie jeziora > Jezioro Tałty
Mazurskie jezioraMikołajkiMrągowo

Jezioro Tałty

Jezioro Tałty – to najdłuższe i najgłębsze jezioro rynnowe na szlaku Wielkich Jezior (12,5 km; maksymalna głębokość – 51 m). Na południu jezioro łączy się z Jeziorem Mikołajskim, a na północy z Jeziorem Ryńskim. Tałty z rzadka bywają dla żeglarzy celem wyprawy. Częściej są etapem w drodze z północnej części Wielkich Jezior na południe lub odwrotnie. Pokryte w większości polami monotonne brzegi jeziora powodują,że ten akwen nie jest tak atrakcyjny widokowo jak inne jeziora.

Na północ od Mikołajek jezioro jest wąskie – ok. 500 m. 2,5 km od Mikołajek na środku jeziora leży niewielka zarośnięta wyspa. Na północ od niej jezioro znacznie się rozszerza, osiągając szerokość 2 km. W centralnej części (7 km od Mikołajek), na brzegu wschodnim znajduje się wejście na kanały prowadzące na północną część Wielkich Jezior. Najładniejsza jest część granicząca z Jeziorem Ryńskim – do linii wody dochodzi las, a w brzeg wcinają się wąskie zatoki: Jora (na zachodzie) i Skanał (na wschodzie), często porównywane do fiordów.

Wypływając z Mikołajek przy silnym wietrze północno-zachodnim ,należy szczególnie uważać wpływając na szeroką część jeziora.

Wiatr wiejący tu w osi akwenu na długości 10 km,potrafi podnieść całkiem sporą falę,a brak przeszkód lądowych nie hamuje jego siły.Przy wietrze 7B obowiązuje zakaz żeglugi.